Ten kościół w naszym mieście jest najważniejszy
14 maja – w liturgiczne święto św. Macieja Apostoła – przeżywałyśmy kolejny dzień naszej miesięcznej nowenny dziękczynnej przygotowującej nas do celebracji jubileuszu 80-lecia naszego klasztoru i wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył i słowo wygłosił ks. dr Tomasz Tomaszewski, proboszcz słupskiej parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego. Obecny był również nasz kapelan ks. Józef Kwieciński. Przed Mszą św. poprowadziłyśmy krótką adorację dziękczynną, tym razem połączoną z nabożeństwem majowym.
„Przeczytana dziś Ewangelia przenosi nas do Wieczernika, do którego przenosi nas każda Eucharystia, każda chwila adoracji Najświętszego Sakramentu” – rozpoczął swoje kazanie ks. dr Tomaszewski – „Eucharystia to nie jest taka pamiątka, jak ta którą przywozimy z podróży, która przypomina nam to, co tam przeżyliśmy. Pamiątka, którą jest Eucharystia, sprawia, że podczas każdej Mszy św. ożywa to, co wydarzyło się wtedy w Wieczerniku. Jest to pamiątka uobecniająca. Poprzez słowa i gesty kapłana Chrystus dokonuje tego, co wtedy dokonał”.
„W Ewangelii wg św. Jana nie ma opisu ustanowienia Eucharystii, jest scena obmycia nóg Apostołów oraz znajdziemy wiele słów Jezusa, coś w rodzaju testamentu- przed odejściem mówi się o tym, co najważniejsze. Dziś Jezus mówi o przykazaniu wzajemnej miłości ‘tak jak Ja was umiłowałem’. Wszyscy ludzie są przez Boga tak stworzeni, że chcą kochać, miłować, ale przykazanie Jezusa polega na miłowaniu według Jego wzoru, tak jak On. Jezus umiłował nas w taki sposób, że oddał za nas swoje życie, tę miłość potwierdził ofiarą swojego życia”.
„To się dokonuje kiedy jesteśmy ochrzczeni, staramy się żyć tą łaską, żyć Eucharystią. W jakimkolwiek stanie życia jesteśmy mamy się wzajemnie miłować będąc przyjaciółmi Jezusa. Do tej miłości potrzeba Eucharystii”, którą kapłan określił mianem „osobowej miłości Boga”. „Eucharystia jest ucztą miłości”.
„Jezus mówi dziś o wybraniu. To On nas wybrał. My decydujemy, czy uwierzymy, ale to On nas wybiera i czyni to po coś, w jakimś celu – abyśmy przynosili owoc. A ten owoc rodzi się z miłości, z tego, że my czerpiemy od Niego i tę miłość dajemy innym. Bóg uczynił nas wolnymi, to my decydujemy. Nikogo nie można zmusić do miłości. Kocham, bo pragnę, bo tak decyduję. Nie kocham, bo taka jest moja decyzja”.
„Jezus wybiera jeszcze bardziej osobiście – do małżeństwa, kapłaństwa, życia zakonnego”.
„Za mało doceniamy dar tej adoracji tyle lat tu trwającej. Pan Bóg wie, ile dobra wydarzyło się i wydarza w przestrzeni naszego codziennego życia dzięki tej nieustannej adoracji; Pan Bóg wie, przed jakim złem ona chroniła, ochrania”.
„W swej istocie ten kościół jest najważniejszym w mieście. Chrystus jest ten sam w każdym kościele, ale w żadnym kościele w naszym mieście adoracja nie trwa nieprzerwanie od tylu lat. Siostry są swego rodzaju gwarancją, że ktoś zawsze jest przed Panem Jezusem, dzień i w nocy, i zanosi do Niego nasze sprawy”.
„Trzeba, abyśmy stawali się coraz bardziej eucharystycznymi i pragnęli tego spotkania z Panem w Eucharystii. Wszystkim nam potrzeba być jeszcze bardziej być przy Jezusie i tego uczą nas siostry”.
„Jezus wybrał nas, abyśmy przynosili owoce. To modlitwa jest potrzebna, aby były te owoce. Każda modlitwa przynosi owoce, choć czasem inne niż my byśmy chcieli. Owocem jest już to, że jesteśmy na tej modlitwie”.
Nawiązując do dzisiejszego liturgicznego święta ks. proboszcz zaznaczył, że „to Jezus wybrał Macieja, a przez ludzi ten wybór się dokonał. Dzisiejszy fragment z Dziejów Apostolskich przypomina nam, że oprócz grona Dwunastu, byli jeszcze inni, którzy byli z Jezusem i byli świadkami spotkań ze Zmartwychwstałym”.
„Jesteśmy Kościołem Apostolskim, wspólnotą zbudowaną na fundamencie Apostołów, dzięki którym wierzymy, że Chrystus zmartwychwstał – to oni nam tę prawdę przekazali”.
Kończąc, ks. Tomasz zachęcił, aby w naszych modlitwach nigdy nie zabrakło tego błagania o nowe powołania kapłańskie, bo „nie ma Eucharystii bez kapłana”. „Ufamy, że Chrystus wybiera, tylko, żeby ci, których wybiera potrafili ten wybór ufnie przyjąć”.
Na kolejne spotkanie w ramach dziękczynnej nowenny zapraszamy 14 czerwca.






