Franciszkański Zakon Świeckich

FRANCISZKAŃSKI ZAKON ŚWIECKICH
W Słupsku od 75. lat
20 czerwca 1948 - 20 czerwca 2023
Zapraszamy do kościoła pw. św. Ottona na spotkania w drugą niedzielę każdego miesiąca
Previous
Next

Najwyższy, chwalebny Boże, rozjaśnij ciemności mego serca.
Daj mi, Panie, prawdziwą wiarę, niezachwianą nadzieję
i miłość doskonałą,
jak również zdolność jasnego odczuwania i poznawania,
abym mógł wypełnić Twoją świętą nieomylną wolę. Amen.
św. Franciszek

 W dzisiejszym świecie coraz trudniej o przyjaźń, szczerość intencji czy zrozumienie. Samotność i brak wsparcia stają się męczące szczególnie dla kogoś, kto szuka prawdy albo pragnie wzmocnić wiarę w Boga. Proponujemy wkroczenie na taką drogę, na której towarzyszem jest sam Bóg – przeszło nią wielu świętych i błogosławionych.

 

Kilka słów o nas

 

Wiele osób zadaje sobie być może pytanie, co to jest Franciszkański Zakon Świeckich. Odpowiedzieć na nie można na wiele sposobów.
Po pierwsze, jest to trzeci zakon, który założył św. Franciszek, ale wyjątkowy, bo przeznaczony dla tych, co pragną służyć Bogu i jednocześnie żyć w świecie, być bliżej Kościoła i zarazem wykonywać swoje obowiązki zawodowe, mając własne rodziny, żonę, męża, dzieci lub żyjąc samotnie.
Po drugie, jest to franciszkańska droga życia dla ludzi, którzy chcą być we wspólnocie sióstr i braci wspierających się w modlitwie, rozwijać swoją duchowość w kierunku dobra i pokoju, pokuty i miłosierdzia, radości, pokory i miłości bliźniego. Warto wskazać, że na tę drogę wstąpiło wiele osób duchownych, np. papież Jan XXIII, kardynał Alojzije Stepinac, arcybiskup Zagrzebia czy bł. kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski.
Po trzecie, jest to powołanie, które można wyrazić słowami: żyć Ewangelią, idąc za Chrystusem śladami św. Franciszka z Asyżu. Dzisiaj ten święty znany jest światu przede wszystkim jako patron przyrody, ale poznany bliżej stanie się wielkim osobistym Orędownikiem u Boga, duchowym opiekunem na drodze do Niego i w relacjach z bliźnimi.
Franciszkański Zakon Świeckich to w końcu droga życia w wielkiej przyjaźni z Bogiem, to dążenie do większej jedności z Nim jako miłującym Ojcem.


Franciszkański Zakon Świeckich w Słupsku powstał zaraz po drugiej wojnie światowej – pierwsze zebranie organizacyjne odbyło się 6 czerwca 1948 r., kilkanaście dni później, bo 20 czerwca, otrzymał zatwierdzenie kanoniczne za kapelana ks. Bernarda Wituckiego, który przyjechał do Słupska 24 kwietnia 1948 r. Od początku nasz zakon był związany z kościołem pw. św. Ottona i zakonem sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Gromadzi osoby w różnym wieku, różnych stanów i zawodów. Wspólną cechą wszystkich jest jeden styl bycia, przepojony łagodnością i dobrocią, radością i chęcią pomocy innym.

http://www.fzspolska.pl/

Formacja

 

 Franciszkański Zakon Świeckich w Polsce dzieli się na 18 regionów i liczy około 13 tysięcy członków. Nasza wspólnota należy do Regionu Szczecińskiego.
Aby zostać członkiem wspólnoty, należy przejść przez kolejne etapy formacji: okres wprowadzenia (postulat), formację początkową (nowicjat) i formację stałą.
Formacja jest oparta na Słowie Bożym, na nauczaniu Kościoła, Regule i Konstytucjach FZŚ.

Spotkania FZŚ w Słupsku

 

Spotkania modlitewno-formacyjne odbywają się w II niedzielę każdego miesiąca w kościele pw. św. Ottona. Rozpoczynają je „Godzinki ku czci św. Franciszka z Asyżu” o godz. 9.30, po nich następuje msza św. w intencji żywych i zmarłych członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, a bezpośrednio po niej nauka i modlitwa w kościele, którą prowadzi asystent duchowy wspólnoty. Dalsza część spotkania odbywa się w salce, gdzie rozważamy słowa Ewangelii na dany dzień, wymieniamy się informacjami bieżącymi.
Ponadto w ciągu miesiąca przychodzimy do kościoła pw. św. Ottona:
* na adorację Najświętszego Sakramentu – w pierwszą niedzielę miesiąca,
* na mszę św. i nabożeństwo do św. Franciszka z Asyżu – w poniedziałek na godz. 18.00,
* na wspólną modlitwę różańcową – w środę i czwartek na godz. 17.00,
* na adorację ku czci bł. Anieli Salawy z prośbą o jej kanonizację – 9. dnia każdego miesiąca na godz. 17.00,
* na mszę św. do Miłosierdzia Bożego – trzeci piątek miesiąca na godz. 18.00,
* aby uczcić relikwie św. Jana Pawła II – 16. dnia każdego miesiąca,
* aby uczcić relikwie św. Ojca Pio – 23. dnia każdego miesiąca,
* na nabożeństwo ku czci sł. Bożej Matki Marii od Krzyża Morawskiej z prośbą o jej beatyfikację – 26. dnia każdego miesiąca.
Na spotkania Franciszkańskiego Zakonu Świeckich może przyjść każdy, kto chce się z nami modlić lub dowiedzieć się czegoś więcej na temat duchowości franciszkańskiej i życia we wspólnocie zakonnej.

Działalność FZŚ w SłupskU

 

Franciszkański Zakon Świeckich w Słupsku działa przy klasztorze franciszkańskim sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji. Można powiedzieć, że jego aktywność jest związana z liturgicznym życiem tego kościoła. Oznacza to m.in., że uroczyście obchodzimy odpust Porcjunkuli i odpust św. Ottona, co roku reprezentujemy ten kościół w czasie procesji Bożego Ciała, która przemieszcza się ulicami Słupska, adorujemy Przenajświętszy Sakrament.
Co roku organizujemy pielgrzymki, w których uczestniczą mieszkańcy Słupska, m.in. w Wielkim Poście na nabożeństwo Drogi Krzyżowej do pobliskich miejscowości, w pierwszą niedzielę lipca na Odpust Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Duszy i Ciele do Wejherowa, w lipcu na Ogólnopolską Pielgrzymkę FZŚ na Jasną Górę.
Nasze powołanie realizujemy zgodnie z duchem św. Franciszka, który w ubogich i chorych widział Jezusa Chrystusa. Jako jego dzieci duchowe odwiedzamy chorych członków naszej wspólnoty i modlimy się za nich, wspomagamy potrzebujących.

Kontakt z nami

 

Franciszkański Zakon Świeckich w Słupsku, ul. św. Ojca Pio 2, 76–200 Słupsk
www.slupsk.klaryski.org
tel.: s. przełożona – 660 670 567

 

AKTUALNOŚCI

Dzień skupienia

Jedną z wielu form modlitwy oraz pogłębienia wiary i duchowości franciszkańskiej jest dla naszej wspólnoty dzień skupienia. Taki czas spędzamy przynajmniej raz w roku, zwykle w maju – miesiącu poświęconym Matce Bożej. Jest to ważne i pożyteczne dla ducha wydarzenie, kiedy to adorację przed Najświętszym Sakramentem możemy nazwać „indywidualną audiencją u Jezusa”, gdyż więcej w niej ciszy niż słów i każdy skupia się we własnych modlitwach, rozważaniach, będąc jednocześnie w grupie osób czyniących podobnie. To wszystko w kościele klasztornym sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji, które sprawują duchową opiekę nad naszą wspólnotą.

Adoracji podczas dnia skupienia zawsze towarzyszą możliwość skorzystania z sakramentu pojednania oraz msza święta celebrowana przez asystenta wspólnoty. W tym roku – 4 maja 2024 r. – wydarzenie to miało nieco inny przebieg. Po krótkiej adoracji mszę świętą poprowadził nie ks. Józef, ale ks. Krzysztof, reżyser sławnego już w środowisku franciszkańskim filmu „Z nadmiaru miłości”, który opowiada o życiu i drodze do świętości bł. Anieli Salawy, patronki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. Stało się tak dlatego, że tegoroczny dzień skupienia postanowiliśmy połączyć właśnie z projekcją tego filmu, by umocnić kult tej błogosławionej w naszej wspólnocie. 

Mszę świętą poprzedziło uroczyste poświęcenie obrazu bł. Anieli Salawy, który wraz z jej relikwiami będzie nam towarzyszył podczas adoracji ku jej czci odprawianej każdego 9. dnia miesiąca.

Od razu po mszy świętej udaliśmy się do salki Caritasu, by wspólnie obejrzeć ten lekko fabularyzowany, od dwóch miesięcy oczekiwany film. Ksiądz Krzysztof przybył do nas z s. Martą z FZŚ Regionu Warszawskiego, która wcieliła się w filmie w postać naszej patronki.

Po projekcji można było porozmawiać z jego twórcami i zakupić książki o duchowości franciszkańskiej czy medaliki z bł. Anielą Salawą.

Atmosfera serdecznej rozmowy przeniosła się do salki na piętrze, gdzie mogliśmy się nieco posilić, wypić kawę, herbatę. Dowiedzieliśmy się wówczas, że jedną z idei filmu jest nie tylko zachęta do wzmożenia modlitwy z prośbą o kanonizację bł. Anieli, ale również zaszczepienie wśród tercjarek „mody” na szal, jakim się okrywała. Ma to znaczenie ważne z punktu widzenia upowszechniania Franciszkańskich Zakonów Świeckich i zdobywania nowych powołań. W naszej wspólnocie ten pomysł się spodobał, ale czy się przyjmie? Odpowiedź na to pytanie przyniesie czas.

Na koniec warto wspomnieć o złożeniu osobistego świadectwa związanego z nadprzyrodzoną interwencją bł. Anieli Salawy w życiu s. Ireny. Świadectwo to zostało nagrane i wkrótce ukaże się w Internecie obok innych złożonych przez osoby z Trzeciego Zakonu św. Franciszka.

Błogosławiona Aniela Salawa od kilkunastu lat jest obecna w naszej wspólnocie i w naszych domach i czczona, choćby w comiesięcznych adoracjach i relikwiach, dlatego bardzo dziękujemy s. Marcie i ks. Krzysztofowi za przybycie do nas i ożywienie jej wizerunku, pogłębienie wiedzy o jej duchowych zmaganiach i trudach życia, w których znajdujemy wiele wsparcia i które utwierdzają nas w przekonaniu, że droga do świętości jest niemożliwa bez krzyża naszego Pana Jezusa Chrystusa. Dziękujemy Bożej Opatrzności za tak wielki dar w osobie bł. Anieli, która 100 lat temu tak jak my dzisiaj podążała za Jezusem śladami św. Franciszka. Niech będzie dla nas przykładem zaufania Jezusowi do końca.

 

Jubileusz 75-lecia chrztu św. o. Witolda

Wielki Post, czas pokuty i nawrócenia i jednocześnie przygotowania na przeżycie wielkiego wydarzenia w liturgii Kościoła – uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

W tym okresie co roku nasza Wspólnota tradycyjnie wyrusza na pielgrzymkę, by odprawić Drogę Krzyżową w okolicznych miejscowościach. 27 lutego tego roku wyjechaliśmy w grupie kilku osób na Górę Chełmską do Koszalina, ale tym razem nie tylko, żeby przejść bolesną drogą śladami Chrystusa. W tym bowiem dniu przypadała 75. rocznica chrztu świętego asystenta Regionu Szczecińskiego FZŚ o. Witolda Regulskiego, OFMConv., który nas zaprosił na tę uroczystość. Mieliśmy więc łaskę uczestniczyć we Mszy Świętej w maleńkim Sanktuarium na Górze Chełmskiej, u Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

Po odmówieniu Drogi Krzyżowej przeszliśmy do domu zgromadzenia Szensztackich Sióstr Maryi, które przyjęły nas życzliwie i pozwoliły się ogrzać i adorować Najświętszy Sakrament w oczekiwaniu na Mszę Św. Msza św. rozpoczęła się o godz. 15.00 i była koncelebrowana, a homilię wygłosił o. Witold, który pokrótce opowiedział między innymi o znaczeniu sakramentów w życiu każdego człowieka, o drodze do powołania oraz o swoim kapłaństwie, którego 50. rocznicę niedługo będziemy mieli okazję uczcić. Na tę okoliczność została napisana książka 50 lat mojego szczęśliwego kapłaństwa autorstwa Jubilata.

Wzruszeni i szczęśliwi z powodu wielu łask Bożych, których doświadczyliśmy tego dnia, wróciliśmy do Słupska, by podzielić się radością z braćmi i siostrami ze Wspólnoty.

Ojcze Witoldzie, z całego serca jeszcze raz gratulujemy wspaniałego jubileuszu i dziękujemy za zaproszenie!

 

Jubileusz 75-lecia FZŚ w Słupsku (1948 – 2023)

„Byłem wszystkim, co nieświęte. Jeśli Bóg może działać przeze mnie, to może działać przez każdego”
(św. Franciszek z Asyżu)

Dokładnych okoliczności powstania Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Słupsku nie znamy. Nie zachowały się również dokumenty dobitnie potwierdzające ten fakt. Jedynie w zapisach kroniki Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Słupsku widnieje krótki zapis o tym, że do kościoła powstałej w Słupsku w 1946 r. fundacji klasztoru Sióstr Franciszkanek od Najświętszego Sakramentu (to pierwotna nazwa Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji) przychodziło dużo młodzieży i dorosłych i że postanowiono utworzyć jakieś franciszkańskie stowarzyszenie. Zapis kronikarski podaje ponadto, że pierwsze zebranie organizacyjne odbyło się 6 czerwca 1948 r., a zatwierdzenie kanoniczne stowarzyszenie to otrzymało już 20 czerwca tego samego roku za kapelana ks. Bernarda Wituckiego, który przyjechał do Słupska 24 kwietnia 1948 r. Tym stowarzyszeniem został Franciszkański Zakon Świeckich w Słupsku. Od tamtego dnia do dziś nasza wspólnota funkcjonuje przy klasztorze Sióstr Klarysek, skąd czerpie duchowe dary z Serca tego kościoła, którym jest Tron Eucharystyczny i na nim wystawiony Przenajświętszy Sakrament.

W 2023 r. przypadła więc rocznica 75-lecia FZŚ w Słupsku, którego obchody wyznaczyliśmy na 11 czerwca 2023 r. Była to druga niedziela miesiąca – dzień formacyjno-modlitewnego spotkania wspólnoty. Co ciekawe, w Ewangelii tego dnia (Mt 9, 9–13) była mowa o tym, jak Jezus powołał Mateusza słowami: „Pójdź za mną”. I my także – bracia i siostry z FZŚ – przecież to wezwanie w swoim życiu podjęliśmy, by pełnić wolę Boga.

Uroczystość jubileuszową poprzedziły miesiące przygotowań, w czasie których wykonaliśmy m.in. specjalne zaproszenia dla gości, okolicznościowy folder oraz stempel (posłużył on nam do ostemplowania comiesięcznych biuletynów wspólnotowych, zapisów do Kroniki oraz protokołów spotkań rady i wspólnoty w 2023 r.).

Spośród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycił nas asystent Regionu Szczecińskiego o. Witold Regulski, OFM Conv, któremu towarzyszył br. Marian, przełożony FZŚ w Koszalinie. Obecni byli również ks. Józef, asystent naszej wspólnoty, ks. Zygmunt, ks. Cezary, MW Bonawentura z siostrami (w klauzurze) oraz p. Ewelina i Krzysztof, przedstawiciele zarządu Caritasu parafii Mariackiej i p. Maria, kierownik GM św. O. Pio.

Głównym punktem programu obchodów jubileuszu była oczywiście uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem o. Witolda, poprzedzona śpiewem Godzinek ku czci św. Franciszka z Asyżu. Ksiądz Józef serdecznie przywitał zaproszonych gości, braci i siostry FZŚ oraz wiernych uczestniczących we mszy św., po czym udał się do konfesjonału. Kazanie okolicznościowe wygłosił o. Witold, który nawiązał do historii zakonów franciszkańskich i przypomniał o charyzmacie franciszkańskim i życiu św. Franciszka. W trakcie mszy św. złożyliśmy dary ołtarza, w tym franciszkański ornat w kolorze zielonym oraz Regułę FZŚ wydrukowaną specjalnie na tę okazję w jednym egzemplarzu formatu A4. Wzruszającym dla wielu z nas momentem tej uroczystości było odnowienie przyrzeczeń zakonnych z racji jubileuszu.

To radosne spotkanie kontynuowaliśmy w ślicznie udekorowanej na tę okazję salce, gdzie nasi goście mogli się wpisać do Kroniki w specjalnym miejscu przygotowanym przez kronikarza s. Antosię. Czekał tam na nas duży tort z napisem „75 lat FZŚ w Słupsku”.

Świąteczny nastój tego spotkania podkreślało skierowane do nas słowo ojca Witolda, asystenta Regionu, który zachęcał nas do jeszcze większego oddania się służbie Panu Bogu we wspólnocie franciszkańskiej. Bardzo cenne były to dla nas wskazówki, tym bardziej że hasłem naszej uroczystości były słowa zachęty św. Franciszka: „Bracia, zacznijmy służyć Panu Bogu, ponieważ dotychczas prawie niceśmy nie postąpili albo bardzo niewiele”. O godzinie 12.00 odmówiliśmy Anioł Pański, którą poprowadził asystent Regionu.

Dopełnieniem uroczystości był obiad przygotowany przez Siostry Klaryski, które przywitały nas śpiewem, życzeniami i tortem. Wymaga podkreślenia, że nasze Siostry nie tylko zachęciły nas do obchodów tego wspaniałego jubileuszu, ale swoją całodzienną modlitwą adoracyjną wspierały nas także duchowo.

Świętowanie jubileuszu 75-lecia powstania naszej wspólnoty pozwoliło nam uświadomić sobie, jak wiele łask dostępujemy jako franciszkanie świeccy i że warto iść za głosem powołania. Dziękujemy Jezusowi, że pozwolił nam pójść za sobą, że dodaje odwagi na franciszkańskiej drodze życia, że należymy do tak licznej na całym świecie Rodziny Franciszkańskiej, a także za to, że jesteśmy apostołami Dobrej Nowiny w środowisku, w którym żyjemy. Miejmy nadzieję, że nasza służba we Franciszkańskim Zakonie Świeckich podoba się Panu Bogu i przyniesie zbawienne owoce.