Przypomnienie jubileuszowych chwil – filmy i zdjęcia

14 stycznia 2022 roku nasza słupska Wspólnota rozpoczęła swój Rok Jubileuszowy. 75 lat temu  – 14 stycznia 1947 roku – pierwsze mniszki naszego Zakonu z Kęt przybyły do tego pomorskiego miasta, by utworzyć nową fundację. Otrzymały kościół pw. św. Ottona i pobliską kamienicę. Zaledwie 9 dni później – 23 stycznia 1947 roku – dokonano pierwszego wystawienia Jezusa-Hostii i rozpoczęła się adoracja Przenajświętszego Sakramentu.W niedzielę 23 stycznia 2022 roku rozpoczęłyśmy nasz Jubileuszowy Rok 75-lecia istnienia słupskiego klasztoru i wystawienia Najświętszego Sakramentu. Do tego dnia przygotowywałyśmy się wraz z wiernymi poprzez uczestnictwo w tzw. triduum. W czwartek, piątek i w sobotę gromadziłyśmy się na Mszy św. o godz. 18, w czasie której okolicznościowe kazanie głosił ks. Piotr Ratajczak, proboszcz parafii pw. św. Jana Bosko w Sycewicach. W swoim słowie, kapłan przypomniał istotę adoracji jako najwspanialszej modlitwy trwania przed Bogiem, zasłuchania i szczerej z Nim rozmowy, uwielbienia i dziękczynienia, nauki ciszy, zatrzymania i miłości, do niesienia której innym jesteśmy powołani. Po Mszy św. miała miejsce adoracja eucharystyczna, która każdego dnia kończyła się Apelem Jasnogórskim. W czwartek modlitwę poprowadził Franciszkański Zakon Świecki, a w piątek – Grupa Modlitwy św. o. Pio (obie wspólnoty działają przy naszym kościele). Sobotnie czuwanie poprowadziłyśmy my – w duchu dziękczynienia za obecność Pana z nami. Deo gratias!

Niedziela była wielkim świętem. Wspominałyśmy Siostry, które tworzyły ten klasztor, które były przed nami, opowiadałyśmy historię początków słupskiego „Loreto”. O godz. 16.30 przybył do nas J.E. bp Edward Dajczak. Przyjęłyśmy Czcigodnego Gościa w Izbie Zgromadzenia, a Nasza Wielebna Matka powitała go pięknym słowem, w którym wyraziła naszą wdzięczność, że Pasterz diecezjalnego Kościoła jest w tym szczególnym dniu z nami na wspólnej modlitwie. Było to bardzo radosne spotkanie, pełne śmiechu, wesołych opowieści i anegdot. Biskup zachęcał nas do pogłębienia ducha adoracji, kontemplacji, ciszy i zapatrzenia na Jezusa. Podkreślał, jak bardzo Eucharystia ma moc przemiany ludzkich serc.

Po ponad godzinnym spotkaniu udałyśmy się na Mszę św. o godz. 18. Wokół Chrystusowego ołtarza, wraz z J. E. bp. Edwardem, zgromadzili się proboszczowie słupskich parafii oraz księża przybyli z innych miejscowości, jak nasz spowiednik z Darłówka; był także proboszcz parafii grekokatolickiej ze Słupska. Był to poruszający widok – tylu kapłanów celebrujących Eucharystię, proszących o Boże błogosławieństwo dla naszej Wspólnoty, o łaskę nowych powołań – a nade wszystko dziękujących za dar tych 75 lat. „Ile osób w naszej diecezji żyje dzięki temu, że tam, z tyłu, klęczą siostry? Ilu uratowało się na wieki ludzi, którzy tu nigdy nie przychodzili, nie mieli czasu dla Jezusa? Ile łask zostało z tej drugiej strony wyproszonych? Dzięki temu, że siostry tu są, wszyscy oni mogli otrzymać łaskę. Warto o tym wiedzieć.” – mówił w homilii bp Edward podkreślając znaczenie modlitwy sióstr klauzurowych. Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wskazywał na wartość Eucharystii, która jest dziękczynieniem – nawiązał także do Matki Marii od św. Klary, Założycielki Zakonu Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji, która dziękczynienie uczyniła szczególnym naszym duchowym zadaniem. Nawiązując do drugiego czytania, Biskup podkreślał znaczenie jedności, tak bardzo teraz zagrożonej, a która ma swoje źródło w modlitwie. Mówił: „Jesteśmy jedno, my tu, z tej strony, siostry z drugiej, i wszyscy wokół, także tu, w Słupsku, wszyscy, którzy są wszczepieni w Chrystusa. Każdy w sposób niepowtarzalny realizuje cudowny boski plan jedności w Chrystusie” – a nikt nie zrealizuje tego zadanie w oderwaniu do Eucharystii. Wzruszający był także widok tak licznie przybyłych wiernych, którzy zapragnęli wraz z nami tego dnia świętować.

Po Eucharystii odbyła się krótka prezentacja książki wydanej przez nas – pod redakcją s.M. Teresy – z okazji jubileuszu. Pani Katarzyna Pechman, Mama s. M. Teresy, zachęciła obecnych do lektury publikacji „Wszystko dla Jezusa-Hostii. 75 lat Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Słupsku” i podziękowała w imieniu Wspólnoty wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tej książki – na czele z Ministrem Janem Józefem Kasprzykiem, Szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który dofinansował publikację oraz z Państwem prof. Janem i Małgorzatą Żarynami.

Przez te wszystkie dni – od czwartku – towarzyszyły nam także Dobre Media, telewizja internetowa naszej diecezji, które transmitowały jubileuszowe wydarzenia. Dziękujemy także pozostałym Patronom Medialnym: Tygodnikowi Katolickiemu Niedziela, Gościowi Niedzielnemu, Radiu Plus Koszalin oraz portalowi kolobrzegwiary.pl . Dziękujemy Dobroczyńcom i Przyjaciołom naszej Wspólnoty oraz wszystkim, którzy w tych dnia łączyli się z nami w modlitwie. Bóg zapłać za Państwa dobre serca i okazywaną nam życzliwość. Dziękujemy za życzenia, które do nas napłynęły, za piękne słowa i wyrazy łączności – szczególnie skierowane do nas przez Matkę Prezeskę naszej Federacji, m. M. Serafinę, przez asystenta Federacji o. Błażeja Strzechmińskiego OFMCap i Siostry z innych klasztorów, na czele ze Wspólnotą w Kętach. Swoje życzenia przesłał także Pan Minister Kasprzyk. Dziękujemy.

https://www.radioplus.pl/koszalin/reportaz-blogoslawiona-pomylka-aa-68Yn-6mxC-Go96.html

https://www.radioplus.pl/koszalin/relacja-75-lecie-siostr-klarysek-w-slupsku-aa-Ly4D-wL3V-KNSr.html